Nowe fakty - Dowiedz się jak zbadać swoje serce w tych 9 banalnych krokach - zdrowie i uroda

UKG serca cieszyn

Przebieg wizyty w gabinecie kardiologicznym

Dbanie o dobry stan układu krążenia, czyli serca, tętnic i żył, jest niezwykle istotne, jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Lekarzem, do którego powinniśmy się udawać w razie jakichkolwiek niepokojących

Dodane: 27-10-2020 03:38
Nowe fakty - Dowiedz się jak zbadać swoje serce w tych 9 banalnych krokach - zdrowie i uroda UKG serca cieszyn
objawów ze strony układu krążenia, jest kardiolog. W gabinecie kardiologicznym wykonuje się specjalne badania, które monitorują stan serca. Najprostszym badaniem jest ukg serca, zwane także badaniem usg. Inne, często przeprowadzane badanie, to ekg wysiłkowe. Sama wizyta w gabinecie kardiologicznym często polega na udzieleniu wywiadu zdrowotnego lekarzowi kardiologowi, który później zleca wykonanie określonych badań. Jeśli najprostsze badania nie wskażą niczego konkretnego, wtedy często zleca się wykonanie badania holterem ekg, co pozwala na monitorowanie pracy mięśnia sercowego przez pełną dobę. Po ustaleniu problemu pacjenta kardiolog skupia się na wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Pierwsza wizyta w gabinecie kardiologicznym polega na rozmowie z pacjentem, a następnie na wykonaniu podstawowych badań.


Zlecenie próby wysiłkowej

Ekg wysiłkowe jest jednym z badań przeprowadzanych przez kardiologa w celu zdiagnozowania problemów z układem krążenia. Dobrze wyposażony gabinet kardiologiczny zajmuje się wykonywaniem ekg wysiłkowego, zwanym także próbą wysiłkową. Badanie ekg wysiłkowego jest badaniem elektrokardiograficznym, które pozwala na ocenę wydolności fizycznej pacjenta. Wykonanie próby wysiłkowej pomaga w zdiagnozowaniu wielu problemów z mięśniem sercowym, jak na przykład pomaga w diagnozie choroby wieńcowej serca. Ekg wysiłkowe wykonuje się zazwyczaj wtedy, gdy pozostałe badania kardiologiczne nie są wystarczające do postawiania trafnej diagnozy pacjenta. Próba wysiłkowa jest przeprowadzana na specjalnej bieżni ruchomej, która monitoruje ekg pacjenta podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Badania ekg podczas wysiłku nie jest więc zbyt skomplikowanym badaniem, może jednak wiele powiedzieć o stanie serca pacjenta, co pomaga w diagnozie wielu problemów z układem krążenia. Ekg wysiłkowe pozwala także ocenić stan pacjenta po przebytym zawale serca.


Najczęstsze choroby serca

Mięsień sercowy jest jednym z ważniejszych narządów w ciele człowieka, którego zadaniem jest pompowanie krwi do całego organizmu. Utrzymanie serca w dobrym stanie, tak jak i innych narządów, jest niezwykle istotne w zachowaniu zdrowia. Lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób mięśnia sercowego, jest kardiolog. W celu zdiagnozowania wielu chorób i problemów z sercem wykonuje się szereg różnych badań, takich jak ukg serca oraz ekg wysiłkowe. Występujące problemy z sercem mogą być skutkiem wrodzonej wady serca lub mogą być skutkiem występowania innych chorób. Choroby układu krążenia dotyczą schorzeń narządów i tkanek układu krążenia, takich jak serce, tętnice i żyły. Jednymi z najczęściej występujących chorób serca są choroba niedokrwienna serca, zwana także chorobą wieńcową, a także arytmia serca i niewydolność mięśnia sercowego. Leczeniem problemów i chorób układu krążenia zajmuje się kardiolog, który może prowadzić własny gabinet kardiologiczny, gdzie wykonuje wszelkie potrzebne badania.


Czy dieta ma wpływ na stan serca

Wiele chorób układu krążenia jest nabywanych na skutek niezdrowego stylu życia lub innych występujących chorób, podczas gdy niektóre problemy z sercem są skutkiem wrodzonych wad. Prowadzenie niezdrowego stylu życia, w tym także trzymanie nieodpowiedniej diety, może mieć wpływ na powstawanie problemów z układem krążenia. Nieodpowiednia dieta, zwłaszcza bogata w tłuste i słodkie produkty, może przyczynić się do powstania choroby wieńcowej serca, ponieważ w naczyniach wieńcowych może odkładać się tak zwana blaszka miażdżycowa. Ponadto niezdrowe jedzenie może doprowadzić do otyłości, co z kolei także może skutkować problemami z układem krążenia. Warto więc zwracać uwagę na spożywane posiłki, a także skonsultować się z kardiologiem. Wykonanie badania ukg serca jest prostym sposobem na przyjrzenie się temu, jak wygląda serce pacjenta, a z kolei ekg wysiłkowe pozwala na monitorowanie pracy mięśnia sercowego i ewentualne zdiagnozowanie chorób układu krążenia. Prowadzenie niezdrowego stylu życia znacząco podwyższa ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca.